Bochnia bez dymu? czy to możliwe?

Komentarze do bieżących wydarzeń oraz życia w Solnym Grodzie
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
ninka
Przechodzień
Posty: 28
Rejestracja: poniedziałek, 11 czerwca 2012, 18:40
Kontaktowanie:

Bochnia bez dymu? czy to możliwe?

Postautor: ninka » poniedziałek, 3 marca 2014, 19:00

Możliwe, pod warunkiem że urząd miasta nie będzie siedział bezczynnie tylko przeznaczy dofinansowanie na wymianę ogrzewania oraz dofinansowanie za różnicę w rachunkach dla osób które chcą wymienić ogrzewanie bardziej ekologiczne (Kraków już to zrobił)
- możliwe jeśli urząd miasta włączy także domki jednorodzinne do sieci ciepłowniczej,
- możliwe jeśli zechce aplikować do programów likwidacji niskiej emisji ( o tym poniżej)
- wreszcie jest to możliwe, ale zależy od nas samych, tutaj niestety konieczna jest świadomość jak bardzo szkodliwe jest palenie węglem, a po drugie trochę dobrych chęci w celu właściwego zarządzania budżetem domowym, aby mieć ogrzewanie ekologiczne ( przez wiele lat wychowując się w wielodzietnej rodzinie ogrzewaliśmy mieszkanie gazem i nikt nie cierpiał z głodu ani z zimna, nie było dofinansowania, tak więc wszystkim malkontentom mówiącym mi o tym że nie mają kasy na takie ogrzewanie zawsze przytaczam taki przykład).

O szkodliwości palenia w piecach węglowych (oraz kominkach również) napisano już wiele artykułów tutaj jest co prawda strona odnosząca się do krakowskiego smrodu, ale w Bochni jest niewiele lepiej

Nie potrzeba wielu badań wystarczy w okresie zimowym wyjść wieczorem na ulicę aby przekonać się jak śmierdzi.
Dlatego może warto byłoby zadbać o nasze własne zdrowie i przede wszystkim:
- NIE PALIĆ ŚMIECI
- NIE PALIĆ OGNISK w mieście (zabronione jest spalanie odpadów zielonych zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasta Bochnia)
- o ile to możliwe zwracać uwagę sąsiadom na to czym palą
- palić efektywniej, znalazłam taki artykuł:


A może zamontować panele fotowoltaniczne:
tutaj linki


można również pozyskać dofinansowanie


A JUŻ W SZCZEGÓLNOŚCI URZĄD MIASTA POWINIEN SIĘ ZAINTERESOWAĆ alternatywnymi źródłami energii dla naszego zdrowia...

Jest program KAWKA (program likwidacji niskiej emisji) o którym urząd miasta wie, bo pytałam, ale czy będzie startował w naborze, to tego już nie wie...
Planowane ogłoszenie kolejnego naboru do tego programu - początek 2014

- ale miasto i powiat mają inne priorytety no właśnie jakie?????

Domyślam się że pewnie bocheńscy malkontenci zaraz mnie zlinczują, ale mam to gdzieś i życzę wszystkim aby za kilkanaście lat nie musieli leczyć raka albo innej tajemniczej choroby spowodowanej wdychaniem substancji szkodliwych unoszących się z bocheńskich i małopolskich kominów...

Awatar użytkownika
belzebub
Uzależniony
Posty: 1083
Rejestracja: sobota, 15 października 2011, 15:09
Kontaktowanie:

Re: Bochnia bez dymu? czy to możliwe?

Postautor: belzebub » poniedziałek, 3 marca 2014, 20:19

W czasach kiedy ludzie nie maja co do gara wsadzic oczekujesz że zaczna stosować eko opały?? :):) Piękna by była przyszłość bez dymu , spalin , bez gównia nego jedzenia itp utd. Ale to jest NIEWYKONALNE :)

Awatar użytkownika
sosnek
Częsty gość
Posty: 89
Rejestracja: niedziela, 7 grudnia 2008, 22:06
Lokalizacja: BOCHNIA
Kontaktowanie:

Re: Bochnia bez dymu? czy to możliwe?

Postautor: sosnek » poniedziałek, 3 marca 2014, 23:25

Wystarczy , że cena gazu będzie odpowiednia i nie trzeba nikogo zmuszać - wszyscy będą eko bez żadnych dotacji każdy sam zmieni ogrzewanie. A na razie to fikcja. Ludzie nie mają na chleb .

dedro
Przechodzień
Posty: 15
Rejestracja: poniedziałek, 9 lipca 2012, 14:49
Kontaktowanie:

Re: Bochnia bez dymu? czy to możliwe?

Postautor: dedro » wtorek, 4 marca 2014, 06:43

Ninka z całym szacunkiem , ale powiedz mi w jakiej organizacji działasz , ewentualnie dla kogo pracujesz i za ile?
Czytając Twój wpis myślę że jesteś wyalienowana z rzeczywistości .

kriss
Stały bywalec
Posty: 174
Rejestracja: środa, 24 grudnia 2008, 13:04
Kontaktowanie:

Re: Bochnia bez dymu? czy to możliwe?

Postautor: kriss » wtorek, 4 marca 2014, 14:03

W Bochni nie jest jeszcze tak źle. Prawdziwa masakra to przejazd w okresie zimowym np przez Wiśnicz. Tam to dopiero muszą przewalać przez piece różnego rodzaju plastiki, opony czy gumy. Oddychać sie nie da.

natasza
Częsty gość
Posty: 42
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 22:18
Kontaktowanie:

Re: Bochnia bez dymu? czy to możliwe?

Postautor: natasza » wtorek, 4 marca 2014, 15:12

Powiedzci mi kto ma za zadanie kontrolowac czy kazdy mieszkaniec ma kubel na smieci , albo inaczej jak to jest mozliwe ze dany pan mieszka sobie w domku i wszyscy sasiedzi na okolo o ddaja smieci a on nie NIGDY. Panowie smieciarze czasami maja o cos tam pretensje itp czasami maja racje czasami nie ale czy tez nie powinni miec na uwadze takie sprawy. Jezeli od pol roku zbieraja smieci i sytuacja sie powtarza ZA KAZDYM RAZEM i zero reakcji. Placimy za smieci czasami przychodza upomnienia. ( przynajmniej u mnie;)i to sa w stanie sprawdzic a czy dana osoba ZAMELDOWANA powiedzmy 30 lat w danym miejscu bimba sobie i nie placi, a smieci.... no coz ma piec.... kazdy dalej wie jak jest.... a w lecie na wiosne??? No coz tez sie przepala.... i co? ...i siwy dym ze trzeba do domu uciekac....ktos sie zapyta czemu nie zglosisz tego? No wlasnie...myslalam ze ktos mnie w tym wyreczy....

piii
Przechodzień
Posty: 11
Rejestracja: poniedziałek, 31 grudnia 2012, 09:50
Kontaktowanie:

Re: Bochnia bez dymu? czy to możliwe?

Postautor: piii » wtorek, 4 marca 2014, 16:26

Ninka, mimo że tekst jest sponsorowany, nie masz pojęcia o paleniu węglem. Każdy zdrowy na umyśle chętnie by palił gazem zamiast węglem, albo jeździł nowym lexusem zamiast 20'letnim golfem. Życie nie jest zero - jedynkowe, czarne albo białe. Nie pisz bzdur, że wystarczy odpowiednio zarządzać budżetem. Gaz jest dobry nie dlatego, że ekologiczny, ale dlatego, że państwo ma na niego monopol i może dowolnie podnieść ceny. Wystarczy odpowiednio obniżyć podatki na gaz, zlikwidować monopol i każdy chętnie zlikwiduje paleniska węglowe. Jak się pogoda nie zmieni to już w marcu zapalę grilla/ognisko by móc celebrować nadejście wiosny. U mnie w domu zawsze palono węglem (dawniej nawet w całorocznie w kuchni) i grillowano (dawniej paliło się ognisko) i dziadkowie dożyli prawie 100 lat. Jak by nie palili papierosów, nie pili księżycówki, jedli trawę i chwasty a nie padlinę, używali antyalergicznych przedmiotów, hipoalergicznych środków czystości itp.. to pewnie stówę by przekroczyli.
A tak na poważnie. Dlaczego każdy, który pisze podobne lewackie prawdy objawione jak Ty, uważa ludzi takich jak ja za idiotów, głupich matołów, nieumiejących zarządzać budżetem, bez świadomości, niedbających o zdrowie swoich dzieci które i tak umrą na tajemniczą chorobę, nie czujących smrodu, palących w piecu i pewnie na grillu śmieciami itp? Jako malkontent uważam, że jest dużo zła z którym można walczyć by poprawić nasze zdrowie a nawet unikać ludzkich tragedii np.: wojny, gender, żydzi, tirowcy, kibice itp... Za komuny ciągle walczono o pokój i sprawiedliwość społeczną. Im więcej walczono, tym mniej było pokoju i znów trzeba było walczyć i tak w kółko. A wystarczyło przestać walczyć i ... pokój nastał. Tak jak napisał przedmówca - wystarczy obniżyć ceny gazu, każdy dla wygody przejdzie na piece eko i średnia wieku podskoczy do 200 lat z obowiązkową pracą do 190 roku życia :D

Awatar użytkownika
zby
Bardzo towarzyski
Posty: 318
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2009, 20:12
Kontaktowanie:

Re: Bochnia bez dymu? czy to możliwe?

Postautor: zby » wtorek, 4 marca 2014, 17:07

"piii" szacunek

jpolomski
Przechodzień
Posty: 6
Rejestracja: czwartek, 24 października 2013, 19:45
Kontaktowanie:

Re: Bochnia bez dymu? czy to możliwe?

Postautor: jpolomski » wtorek, 4 marca 2014, 20:30

ja mam ogrzewanie gazowe, na dach położyłem solary, prónd sobie panelami dorabiam, wode do ogrodu biorę z rynnydo zbiornika podziemnego, wszystkie te rzeczy zakupiłem/zamontowałem/ kosztem wyrzeczeń w innych dziedzinach (np zamiast żreć jak świnia albo pić jak opoj, odkładałem na to i tamto, po czym zamiast imprezować pracowałem montując to i owo) Teraz mam się dokładać (jako współmiestnik miasta bochni, płacący tupodatki) do tych, co się im nie chciało, przeżarli, przepili kupili se nowe auta a palą wągiel w piecach itd, itp. To jest chore. To może dofinansując tych co mają kasę ale palą wągiel bo oszczędzają, należy też dofinansować tych co świadomie wąglem nie palą bo ich cholera bierze od tego smrodu co inni robią. Zakaz należy wprowadzić a nie dofinansowywać. Bo to jest patologiczne (dofinansowania różnego rodzaju) To może mi tez co dejcie, ja mam stare auto, ono dużo benzyny pali i śmierdzi z rury jak jadem, dejcie mi 80 procent kasy na nowe, kupie se priusa i bede na prondzie jeździł. Oczywiście na prond mi też dajcie, bo ni mom...

Awatar użytkownika
sosnek
Częsty gość
Posty: 89
Rejestracja: niedziela, 7 grudnia 2008, 22:06
Lokalizacja: BOCHNIA
Kontaktowanie:

Re: Bochnia bez dymu? czy to możliwe?

Postautor: sosnek » piątek, 7 marca 2014, 09:24

" jpołomski" - a co z proszkiem do prania i płynem do garów? Gdzie ochrona przyrody? Soli koło domu tez nie pozwalasz sypać. Zainwestowałeś w tyle rzeczy to może jeszcze ten samochód na "prónd". I tak nie pijesz , nie palisz nie p.....sz. A nie , przepraszam pie....sz na forum.

ninka
Przechodzień
Posty: 28
Rejestracja: poniedziałek, 11 czerwca 2012, 18:40
Kontaktowanie:

Re: Bochnia bez dymu? czy to możliwe?

Postautor: ninka » wtorek, 11 marca 2014, 23:33

@Belzebub - pewnie że są tacy którzy nie mają co do garnka włożyć, tej grupie powinno pomóc miasto, ale jest bardzo duża grupa osób które po prostu przepieprzają swoją kasę wydając na bzdury.. to kwestia priorytetów i oszczędności...

@ all
nie działam dla żadnej organizacji, działam wyłącznie dla siebie i swojej rodziny, dla własnego i ich zdrowia oraz samopoczucia...bo mam dość wdychania smrodu i moim celem jest zwrócenie innym uwagi na ten problem...dopisywanie jakiejś ideologii jest tu zbędne... nie jestem wyalienowana, po prostu chcę żyć lepiej w tym kraju...bo opcję wyjazdu mam od zaraz.....szkoda mi tylko starszych rodziców którzy muszą ten syf wąchać...

@pii
dziadkowie palili i żyli, to tłumaczenie w stylu, a dawniej to ludzie nie mieli laptopów i żyli...dawniej nie było też pralki i lodówki i też zyli...no żyli, tylko JAKA JAKOŚĆ TEGO ŻYCIA BYŁA...???
I taka drobna uwaga że wtedy kiedy żyli Twoi dziadkowie to było więcej zieleni, nie było wszystko tak zabudowane i żyło trochę mniej osób w mieście, teraz jest zbyt duże zagęszczenie, sąsiad sąsiadowi do talerza zagląda, wszyscy zaczynają palić i czarno od dymu nie ma czym oddychać

@natasza
współczuję sąsiada,urząd miasta powinien kontrolować takie rzeczy, ale mieszkańcy powinni mu w tym pomóc. Ja w tych kwestiach jestem bezlitosna, na Twoim miejscu zadzwoniłabym do urzędu i zapytała czy pan X płaci za śmieci, bo masz wrażenie że tymi śmieciami pali... nie rozumiem dlaczego tyle w nas peerelowskiej spuścizny i obawiamy się zadzwonić na policję, na straż czy do urzędu w obawie że będzie to uznane za objaw donosicielstwa... ja to nazywam świadomość obywatelska i generalnie mam w d... co sobie o mnie myślą sąsiedzi...

SantCowHunter
Bardzo towarzyski
Posty: 201
Rejestracja: czwartek, 21 kwietnia 2011, 12:35
Kontaktowanie:

Re: Bochnia bez dymu? czy to możliwe?

Postautor: SantCowHunter » środa, 12 marca 2014, 06:58

Pięknie by było, świeżo i czysto, ale to nie jest realne przy zarobkach i mentalności Polaków. Na pewno nie w tej dziesięciolatce :)

zi1bi
Częsty gość
Posty: 72
Rejestracja: sobota, 6 grudnia 2008, 07:57
Lokalizacja: gdzieś w małopolsce
Kontaktowanie:

Re: Bochnia bez dymu? czy to możliwe?

Postautor: zi1bi » środa, 12 marca 2014, 07:29

Do ninka

Czepiasz sie piców węglowych !
Jeżeli ludzie w nich nie beda spalać plastików i innych smieci tym podobnych, jezeli się naucza palic w piecach węglowych to nie bedzie najgorzej !

Opłaty za gaz jak byłas malutka xlat do tyłu) faktycznie nie były oszałamiające ! Teraz to istna ZGROZA!!! - wytłumacz tę zmianę wielkiemu gronu starszych-schorowanych osób pobierających miesięcznie kilkaset złotych renty bądź emerytury którzy muszą sobie jeszcze lekarstwa zakupic za ok 200 zł nie mówiąc już o innych opłatach oraz wyżywieniu !! Nadmieniam że ubrac też od czasu do czasu się przyda !
Więc zejdź na ziemię !

Zaobserwuj te miliony pojazdów przejeżdżających codziennie przez miasta
! - ile one toksyn wydalają, a każdy jeździ czy trzeba czy tez nie i nikt im głów nie suszy!

ninka
Przechodzień
Posty: 28
Rejestracja: poniedziałek, 11 czerwca 2012, 18:40
Kontaktowanie:

Re: Bochnia bez dymu? czy to możliwe?

Postautor: ninka » czwartek, 13 marca 2014, 14:32

Sorry nie zejdę na ziemię, bo generalnie należy zmieniać zastaną rzeczywistośc i to włodarze miast i gmin powinni być motorem tych zmian także w kwestiach poprawy jakości powietrza.
W Krakowie było odwrotnie bo to tysiące mieszkańców sprzeciwiły się paleniu w piecach i wymusiły na władzach miasta i władzach województwa uchwałę o zakazie palenia węglem i drewnem również.
Niestety w Bochni nie doczekam się takiej zmiany ze strony mieszkańców, więc byłoby miło gdyby urząd podjął temat i kompleksowo rozwiązał tę sytuację, a więc dopłaty do wymian, do rachunków, większa sieć ogrzewania miejskiego z możliwością podłączenia indywidualnych gospodarstw...likwidacja węglowego ogrzewania w kamienicach miejskich....to wszystko to są kompetencje miasta....ale pewnie lepiej wydawać miliony na wycinanie drzew na Uzborni pod nazwą rewitalizacji....

BzC
Częsty gość
Posty: 52
Rejestracja: środa, 25 października 2006, 20:36
Lokalizacja: Bochnia
Kontaktowanie:

Re: Bochnia bez dymu? czy to możliwe?

Postautor: BzC » czwartek, 13 marca 2014, 22:00

Do ninka: ile masz lat ?? 12 ?? sama to wymyśliłaś czy ktoś Cie podpuścił? a może wziełaś za ten wpis $$ ?? od "eko-terrorystów" ??
pięknie piszesz o zmienianiu rzeczywistości, o roli urzędników, władz itp... ale przecież to te władze załatwiły nam kontrakt z ruskimi na najdroższy gaz w europie przez 20 lat!!! to co sie dziwić, że ludzie palą czym popadnie!!! Mając wybór zapłacić 3x więcej za gaz i nie dać porządnie się najeść dziecku, czy palić czym popadnie* i jakoś wiązać koniec z końcem!!! Chyba nie muszę pisać co jest ważniejsze!!!

p.s.
uwielbiam zapach świeżo ściętego lasu!!! sam co roku chwytam za swoją piłę spalinową i wycinam około 30 drzew!!! Tak jestem "MORDERCA DRZEW" i dobrze mi z tym :twisted:

*. palenie czym popadnie - drewno debowe,bukowe,brzozowe,jesiony i graby


pozdrowienia dla ekologow, ekoterrorystow, genderystow, SM, i cyklistow - kij wam w oko !!!

dedro
Przechodzień
Posty: 15
Rejestracja: poniedziałek, 9 lipca 2012, 14:49
Kontaktowanie:

Re: Bochnia bez dymu? czy to możliwe?

Postautor: dedro » czwartek, 13 marca 2014, 23:33

Ninka z pełnym szacunkiem , dwadzieścia lat temu wprowadziłem się do nowego domu na ulicy były dwa budynki ogrzewane gazem w tym mój . Po pierwszej zimie ogrzewanie wyszło mi około 1200 zł ( z wodą ) , ale z roku na rok rachunek podnosił się o kilkaset zł i trzy lata temu wynosił blisko 4500 zł . Awarii uległ mi piec co i postanowiłem zainwestować w piec węglowy ok 3000 zł i co się okazało że koszty zmalały mi do ok 2000 zł ( 2,5 t węgla ) i około 2 m3 drewna ( własne ) . do tej pory przez trzy sezony zaoszczędziłem około 7500 zł i nie wierzę że miasto a pośrednio Ty mogło by mi dopłacać co roku ok 2500 zł rocznie do różnicy . Wolałbym by państwo nie ściągało haraczy w postaci akcyz , opłat przesyłowych , stałych , zmiennych i nie wiem jeszcze czego zamiast dopłacać mi i innym do gazu .I tu należy szukać przyczyny i starać się walczyć a zmiany same z czasem przyjdą . Jestem bardzo ciekawy czym w życiu się zajmujesz , masz posadę urzędnika państwowego a może prowadzisz własną działalność i bardzo dobrze Ci się powodzi a może ktoś jeszcze Cię utrzymuje i w młodej głowie lęgną się takie pomysły . Wiedz żeby komuś dać to komuś trzeba zabrać .

boddekk
Bardzo towarzyski
Posty: 500
Rejestracja: poniedziałek, 29 lutego 2016, 17:37
Kontaktowanie:

Re: Bochnia bez dymu? czy to możliwe?

Postautor: boddekk » piątek, 29 października 2021, 13:01

Wszystkim osobom zainteresowanym tematyką fotowoltaiki zdecydowanie polecam sprawdzić oferte http://solarcon.pl/ , ponieważ moim zdaniem są to najlepsi specjaliści w swojej branży. Jeżeli jesteście zainteresowani to wszelkie informacje znajdziecie na stronie.

[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Wróć do „Na bieżąco”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości